Przejdź do treści

Zastosowanie ładowarek teleskopowych w rolnictwie

    ładowarka teleskopowa

    Ładowarki teleskopowe świetnie odnajdują się nie tylko w branży budowlanej czy na wielkich magazynach, ale również służą pomocą w rolnictwie. Dziś chcielibyśmy przedstawić zastosowanie ładowarek teleskopowych przy pracach realizowanych przez rolników na całym świecie. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.

    Ładowarka teleskopowa w rolnictwie

    Ładowarki teleskopowe w rolnictwie bardzo usprawniają pracę rolników, którzy mogą czerpać z bardzo rozbudowanych możliwości maszyn, które z powodzeniem mogą nawet zastąpić ciągnik – najbardziej kojarzony z rolnictwem pojazd. Ładowarka wyposażona w odpowiedni osprzęt dodatkowy może pomagać przy wielu pracach wnosząc do współczesnego rolnictwa powiew nowoczesności. Oczywiście mowa o odpowiednich modelach ładowarek, które są konstruowane głównie z myślą o pracy na roli, ale również tradycyjne ładowarki budowlane mogą być wynajmowane przez rolników do określonych prac.

    Najbardziej przydatne w rolnictwie są ładowarki takie jak JCB 531-70 Agri Plus, Claas Scorpion 7030, Manitou Maniscopic MLT 634 Turbo 120 LSU, Bobcat T3571, New Holland LM5040 Plus, Weidemann T5625 CX80 o udźwigu 3-3,5 tony i wysokości unoszenia do 8 metrów. Wymienione modele mogą zastąpić ciągnik, ponieważ mają wzmocnioną moc silnika i często wykorzystywane są do transportu zielonkowych beli – wystarczy jedna ładowarka teleskopowa i jeden operator, by przetransportować bele. Niektóre z modeli wyposażone są w hak, do którego można przyczepić naczepę, dokładnie tak jak w traktorze.

    Osprzęt dodatkowy do prac w rolnictwie

    Prace takie jak układanie snopków słomy czy siana nie stanowią problemów dla ładowarek. Niektóre z nich mają również możliwość kopania w ziemi! Aby zwiększyć zastosowanie ładowarki dla rolnictwa wystarczy dobrać odpowiedni osprzęt spośród wielu możliwości: łyżki o dużej ładowności, świdry ziemne, widły i chwytaki, zamiatarki, łyżki i chwytaki, ostrza do nabijania snopków, urządzenia do ściskania snopków, widły paletowe.

    Dobierając do maszyny odpowiednią łyżkę z chwytakiem można przenosić paszę dla zwierząt z silosu do zagrody. To duże ułatwienie dla rolnika, który już nie musi transportować paszy taczką czy w niewielkich workach lub nawet wiadrach. Korzystając z zamiatarki do zbierania i składowania odpadów znacznie łatwiej jest zapewniać czystość, a jak wiadomo – odpadów w rolnictwie nie brakuje. Ładowarka teleskopowa może być wyposażona w świder ziemny, który znacznie ułatwi wwiercenie się w dowolny typ gleby.

    ładowarka teleskopowa

    Popularnym osprzętem, który w rolnictwie przydaje się najbardziej, jest kolec do przenoszenia bel, który wbija się bardzo głęboko w sprasowaną słomę, siano czy zielonkę. Kolec zapobiega obracaniu się okrągłych bel i zapewnia łatwiejszy sposób transportu ciężkich bel paszowych czy wyściółkowych. Za pomocą chwytaka bel wyposażonego w zęby, transport i załadunek nawet największych bel na przyczepę czy do magazynu nie będzie stanowił trudności.

    Jak widać – możliwości ładowarek wyposażonych w odpowiedni osprzęt dodatkowy, są naprawdę szerokie, dlatego nic dziwnego, że w rolnictwie ładowarki pełnią wiele funkcji i są wymarzoną maszyną każdego rolnika. Oczywiście nie każde gospodarstwo rolne może sobie pozwolić na zakup własnej ładowarki, dlatego firmy, które oferują wynajem ładowarek teleskopowych, często otrzymują zlecenia od gospodarzy, którzy potrzebują pomocy nowoczesnej ładowarki.

    Przeczytaj także o montażu żurawia wieżowego przy pomocy dźwigu samojezdnego.