Przejdź do treści

Niebezpieczeństwa związane z ładowarkami teleskopowymi

    wynajem ładowarek

    W branży budowlanej nie jest trudno o zagrożenia i wypadki. Wszelkie niedopatrzenia, usterki i zaniedbania mogą doprowadzić do tragedii, dlatego tak ważne jest, by współpracować z doświadczonymi firmami godnymi zaufania. Dziś chcielibyśmy opowiedzieć o głównych grzeszkach, które mają wpływ na bezpieczeństwo pracy ładowarką teleskopową i przestrzec przed współpracą z firmami, które wyżej stawiają zyski niż bezpieczeństwo.

    Ładowarki teleskopowe – bezpieczeństwo przy pracy

    Ładowarki teleskopowe pełnią rolę wielofunkcyjnych maszyn budowlanych dzięki bogatemu osprzętowi. Jeżeli obsługiwane są przez doświadczonych operatorów posiadających uprawnienia na obsługę wszystkich maszyn, których funkcję może pełnić ładowarka (dźwig, żuraw, podnośnik koszowy, wózek widłowy itp.) – można mieć pewność, że wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, a przede wszystkim z zachowaniem bezpieczeństwa.

    We wstępie wspominaliśmy o grzeszkach, które mają wpływ na bezpieczeństwo pracy ładowarkami teleskopowymi na placu budowy. Do najważniejszych z nich należą:

    • brak stałych i egzekwowanych zasad bhp
    • brak uprawnień do obsługi danej maszyny
    • brak odzieży ochronnej dla osób pracujących w pobliży maszyny
    • brak obowiązkowych, corocznych przeglądów UDT
    • brak harmonogramu konserwacji urządzeń

    Nie można zapomnieć, że także lokalne warunki panujące na obszarze danej budowy mogą mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo operatora, ładowarki teleskopowej, a także osób przebywających w otoczeniu maszyny w ruchu. Zagrożenie stwarzają:

    • zbyt duże zagęszczenie na terenie budowy – zbyt wiele ludzi, maszyn czy materiałów budowlanych
    • infrastruktura (węzeł komunikacyjny, nawierzchnia) bądź nawet jej brak, uniemożliwiająca maszynom bezpieczną pracę.

    wynajem ładowarek
     

    Zabezpieczenia w ładowarkach teleskopowych

    Na szczęście producenci ładowarek teleskopowych mają na uwadze wyżej wymienione problemy i wyposażają ładowarki teleskopowe w różne dodatkowe zabezpieczenia, które mają na celu poprawić bezpieczeństwo. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

    • najnowszych modeli ładowarek, głównie tych wyprodukowanych po 2007 roku, nie można uruchomić bez wcześniejszego zamknięcia kabiny, zajęcia miejsca przez operatora i zapięcia pasów bezpieczeństwa
    • poziomowanie ładowarki – automatyczne lub manualne, które dostosowuje kąt boczny najazdu zawieszenia do przechyłu terenu
    • czujnik przeciążeniowy – ma za zadanie czuwać nad stabilnością maszyny, a w momencie niebezpiecznych ruchów wysięgnika następuje blokada funkcji mogącej doprowadzić do przewrócenia się ładowarki, czujnik reaguje także na niebezpieczny przechył maszyny
    • czujnik pogody – w przypadku wystąpienia groźnych zmian pogody, w tym natężenia wiatru, możliwości pojawienia się wyładowań atmosferycznych bądź deszczu, maszyna uruchamia sygnał dźwiękowy w koszu i kabinie operatora ładowarki teleskopowej
    • funkcje hydrauliczne zabezpieczone są zamkami hydraulicznymi, które blokują ruch w momencie przerwania dopływu płynu hydraulicznego.

    Najważniejsze w kwestiach bezpieczeństwa, jeśli chodzi o ładowarki teleskopowe, jest podejście operatora urządzenia. Bez jego zdrowego rozsądku, opanowania, wysokiej klasy umiejętności, bogatego doświadczenia oraz troski o bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu maszyny, ciężko mówić o bezpieczeństwie, wydajności pracy i bezawaryjnej pracy urządzenia.

    Przeczytaj również o tym co należy zrobić przed rozpoczęciem pracy dźwigu samojezdnego.