Przejdź do treści

Co należy zrobić przed rozpoczęciem pracy dźwigu samojezdnego?

    dźwigi samojezdne

    Odpowiednie przygotowanie dźwigu, czy jakiejkolwiek innej maszyny do pracy to podstawa, która ma zapewniać nie tylko terminowy i bezproblemowy przebieg prac, ale również bezpieczeństwo dla ludzi, sprzętu i całego otoczenia. Dziś chcielibyśmy przybliżyć Państwu kwestie bezpiecznej eksploatacji żurawia samojezdnego.

    Przygotowanie dźwigu do pracy

    Istnieje szereg rzeczy, które należy zrealizować tuż przed rozpoczęciem pracy dźwigu, a także wiele aspektów wynikających z przepisów prawnych, które mają zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i sprawną pracę na terenie realizacji usługi. Obowiązkiem firm, które oferują wynajem dźwigów, żurawi i innych maszyn budowlanych jest przestrzeganie przepisów oraz realizacja działań, które są niezbędne przed przejściem do wykonywania zlecenia.

    Sprawdzenie dokumentacji

    Zawsze przed rozpoczęciem pracy operator dźwigu ma obowiązek sprawdzić czy decyzja UDT zezwalająca na eksploatowanie żurawia jest aktualna, a także czy na wyposażeniu maszyny dostępna jest odpowiednia instrukcja eksploatacji oraz stanowiskowa instrukcja obsługi. Istotne jest również to, by posiadane przez operatora zaświadczenie kwalifikacyjne było odpowiednie do dźwigu, na którym ma wykonywać swoją pracę.

    Ocena stanu technicznego

    Kolejny istotny krok to sprawdzenie czy maszyna ma zrealizowane wymagane przeglądy konserwacyjne, które będą potwierdzone podpisem uprawnionego konserwatora w wymaganym dzienniku przeglądów technicznych, a następnie na podstawie instrukcji eksploatacji dokonać oceny ogólnego stanu technicznego żurawia. Należy tu sprawdzić czy urządzenia zabezpieczające działają prawidłowo. Wszelkie oznakowania na dźwigu, tabliczki informacyjne i ostrzegawcze, wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń muszą być całkowicie czytelne.

    dźwigi samojezdne

    Należy sprawdzić mechanizm podnoszenia, zmiany wysięgu i jazdy oraz elementy jezdne w kontekście ewentualnych uszkodzeń, panel sterowniczy, działanie elementów służących do sterowania, oświetlenie i sygnalizację, a także elementy odpowiedzialne za stateczność dźwigu. Wyniki oględzin należy odnotować w dokumentacji maszyny. Jeżeli operator dźwigu stwierdzi jakiekolwiek uchybienia i nieprawidłowości to jego obowiązkiem jest wstrzymanie prac oraz powiadomienie kierownika budowy oraz firmy zapewniającej wynajem dźwigów i żurawi pod prace przy danym zleceniu. Nie wolno podejmować ryzyka i pracować dźwigiem, który nie jest w 100% sprawny!

    Instrukcje dla operatora dotyczące przenoszonego ładunku

    Operator dźwigu powinien otrzymać od dyspozytora konkretne instrukcje dotyczące zlecenia. Powinny zostać określone parametry przenoszonego ładunku, miejsce podniesienia oraz złożenia ładunku. Nie wolno zlecać przenoszenia ładunków, które przekraczają maksymalny udźwig czy zasięg ramienia żurawia. Maszyna musi odpowiadać wymaganiom w postaci ciężaru i zasięgu ramienia.

    Wyznaczenie obszaru pracy maszyny

    Rozpoczynając pracę, operator obsługujący dźwigi samojezdne, musi wyznaczyć obszar działania maszyny, gdzie występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób przebywających w otoczeniu pracującego urządzenia. Można to zrobić za pomocą taśmy ostrzegawczej lub za pomocą rozkładanych barierek. Ważne jest również to, by zadbać, aby w pobliżu maszyny nie przebywały osoby, które nie są związane z przemieszczaniem ładunków, a więc bezpośrednio z pracą, którą dźwig ma do wykonania.

    Odpowiedzialność operatora urządzeń dźwigowych jest ogromna, dlatego każdorazowo musi on spełnić swoje obowiązki przed rozpoczęciem pracy, by mieć pewność, że pracuje na sprawnym sprzęcie, a otoczenie żurawia jest dobrze oznaczone i zabezpieczone.

    Nasi operatorzy, którzy realizują wynajem dźwigów w Warszawie, Pruszkowie, Piasecznie, Błoniach, Lesznie, Ożarowie Mazowieckim, Żabiej Woli czy Mińsku Mazowieckim zawsze dbają o bezpieczeństwo i przestrzeganie wszystkich przepisów i wskazówek, które mają pomóc poprawnie korzystać z urządzenia. Naszym operatorom naprawdę można zaufać!