Przejdź do treści

Jakie cechy powinien posiadać dobry operator obsługujący dźwigi?

  dźwigi

  Operatorzy dźwigów wykonują bardzo odpowiedzialną pracę, dlatego nie każdy może pracować w tym zawodzie. Niezbędne są nie tylko umiejętności i uprawnienia, ale również cechy osobowości, które pozwalają na realizowanie usług dźwigowych na bardzo dobrym poziomie. Oczywiście nie każdy kandydat na dźwigowego posiada wszystkie cechy osobowościowe, które będą ułatwiały mu pracę, ale im więcej ich posiada – tym lepiej, ponieważ w naszej branży naprawdę nie ma żartów!

  Poczucie odpowiedzialności w usługach dźwigowych

  Usługi dźwigowe to praca z dużymi ciężarami, na dużych wysokościach, przy wykorzystaniu wielkogabarytowych maszyn, a to oznacza, że nawet najmniejszy błąd może kosztować bardzo wiele. Mowa nie tylko o opóźnieniach w pracy, ale przede wszystkim o stwarzaniu zagrożenia. Właśnie dlatego operator dźwigów powinien być ostrożny, odpowiedzialny i dbający o bezpieczeństwo. Obsługując dźwigi należy mieć świadomość odpowiedzialności spoczywającej na barkach dźwigowego. Odpowiada on nie tylko za siebie, ale również za maszynę, materiały przenoszone za pomocą dźwigu, środowisko pracy, a także za to by nie stwarzać zagrożenia dla innych osób pracujących w pobliżu miejsca realizacji usług. Osoba, która nie ma poczucia odpowiedzialności, nie powinna pracować z wielkogabarytowymi maszynami!

  Otwartość na współpracę z klientem

  Umiejętność współpracy z klientem, otwartość na jego sugestie czy oczekiwania, a także podmiotowe podejście do każdego klienta to również cechy, które podnoszą jakość usług oraz ocenę profesjonalizmu dźwigowego i firmy, która go zatrudnia. Każdy klient chciałby być traktowany indywidualnie oraz by jego oczekiwania, wskazówki czy prośby były uwzględniane. Gdy operator realizujący profesjonalne usługi dźwigowe, będzie brał pod uwagę to, co mówi klient (oczywiście w pewnym zakresie), praca może przebiegać dużo sprawniej i obie strony będą usatysfakcjonowane ze współpracy.

  dźwigi
   

  Opanowanie i umiejętność unikania konfliktów

  Dźwigowy powinien także być osobą daleką od konfliktów, potrafiącą pracować z innymi ludźmi. Przeważnie wynajem dźwigów realizuje się w branży budowlanej, gdzie oprócz operatora dźwigu, pracują również inne osoby. Zdarzają się sytuacje, że trzeba się porozumieć, ustalić przebieg prac, strategię działania, by prace ze sobą nie kolidowały. Umiejętność pracy zespołowej i dochodzenia do porozumienia to solidne podstawy nie tylko w pracy operatorów dźwigów, ale tak naprawdę w każdej pracy.

  Troska o dokładność i precyzję

  Dokładność i precyzja to kolejne cechy, które są niezbędne w pracy dźwigowego. Praca na bardzo dużych maszynach, z wielkogabarytowymi ciężarami, wymaga odpowiedzialności i dokładności, ponieważ każdy, nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do tragedii. Operator dźwigów odpowiedzialny jest za odpowiedni przebieg prac, a także za bezpieczeństwo. Najmniejszy błąd może kosztować zdrowie, a nawet życie dźwigowego czy osób przebywających w pobliżu pracującej maszyny.

  Szukasz pracy jako operator żurawia? Sprawdź aktualne oferty – operator dźwigu praca w naszej firmie.